b1.jpg

W słoneczny piątek - 14 czerwca 2019 -  nadszedł dzień długo wyczekiwany przez uczniów z klasy II i III SP– wycieczka do  Złotego  Stoku.

Nowe atrakcje sprawiają, że do Kopalni Złota warto wracać co jakiś czas, by odkrywać jej sekrety. Miejsce to zresztą jest równie wyjątkowe, jak kruszec ongiś tu wydobywany.

Zobaczyliśmy jak wyglądała średniowieczna studnia, a nawet po wielkich trudach udało nam się zaczerpnąć z niej wody, zapoznaliśmy się z zasadami działania kieratu oraz koła deptakowego (rzecz jasna dreptając po nim). Przeszliśmy też kopalnianym chodnikiem śmierci, a w Parku Techniki przez tunel strachu. Oczywiście nikt z nas tak naprawdę się nie bał, a dzikie wrzaski, słyszane chyba w całej okolice, wydawaliśmy z siebie tak tylko dla żartu:) Na śmiałków czekało: spotkanie z alchemikiem (może zdradzi sekret, jak zmienić kamień w złoto?), podziemna zjeżdżalnia, najwyższy w Polsce podziemny wodospad (8 metrów!), a także pomarańczowy podziemny tramwaj. Zwiedziliśmy także Sztolnię Ochrową. Warto też samemu poszukać złota: w specjalnej sadzawce niedaleko wejścia do kopalni dzieci mogły samodzielnie wypłukać sobie trochę samorodków. Wprawdzie jest to piryt (zwany „złotem głupców”), lecz emocje przy jego poszukiwaniu są jak najbardziej prawdziwe. No i jaka fajna pamiątka do zabrania ze sobą!

Odebraliśmy Certyfikaty i udaliśmy się na polanę, aby tam upiec kiełbaski. Zadowoleni wróciliśmy do domu